VÝVOJ ŘEČI

v souvislostech

Jaké jsou mezníky ve vývoji řeči?

12.11. 20230 Komentářů

Máte rádi tabulky?

Já se přiznám, že moc ne 😅

Protože každý jsme jiný, vycházíme z jiných základů, máme jiné životní okolnosti, jak krásně říká Klára Svobodová, se kterou jsem včera točila rozhovor do kongresu, každý máme jiný příběh.

TAK PROČ VÁM SEM DÁVÁM NĚCO, CO VLASTNĚ SAMA NEMUSÍM?

Protože pokud nebudeme tabulku brát jako dogma a nebudeme se za každou cenu snažit děti nebo sebe vmáčknout do tabulky, mohou nám poskytnout cenné informace.

Přikládám dva zajímavé obrázky, které považuji za opravdu zásadní a z mého pohledu by se o nich mělo vědět a měly by se brát v potaz!

Zejména bych na nich vyzdvihla to, že vývoj (nejen) řeči má nějaké návaznosti a pořadí, nelze přeskakovat. Pokud máte dítě v některé fázi a neposouvá se dál, je dobré se podívat, zda vše předchozí zvládá. A pokud máte dítě v nějaké fázi, nemůžete najednou chtít, aby se posunulo skokem o 3 úrovně výš, protože by to odpovídalo jeho biologickému věku, například má 4 roky, musí to K prostě umětneřeším, že má problémy s motorikou, porozuměním atd…. To bychom daleko nedošli.

Naopak nám ale tabulka a povědomí o návaznostech a souvislostech může pomoci v tom, že víme, jaký je další krok, kam v tuto chvíli míříme. A jasně stanovený záměr nás může motivovat a krásně vést kupředu!

V JAKÉ FÁZI JE TEĎ VAŠE DÍTĚ A JAKÝ JE TEN VÁŠ DALŠÍ KROK, KTERÝ POTŘEBUJETE ZDOLAT?

Nevíte, tápete, netušíte, na co se zaměřit? Zvu vás do pohodového kurzu, kde na Vás každý den bude čekat jedno okýnko s hravým logopedickým úkolem. Můžete si logopedii tak trochu oťukat. Zkusit, co se daří, najít, co by ještě potřebovalo trochu poladit… Hravé úkoly pro děti, vysvětlení souvislostí pro rodiče.

Neodkládejte logopedii až na nový rok!

Mgr. Petra Nejedlá

Jsem srdcem logopedka,  průvodkyně vývojem řeči, autorka projektu Vývoj řeči v souvislostech a máma 3 synů. Moje osobní i pracovní cesta mě naučily nikdy neztrácet naději a vidět možnosti i tam, kde se zdálo, že žádné nejsou. Nikdy si nemyslet, že vím, ale vždy v naladění na klienta hledat to nejlepší možné tady a teď.

Inspiroval Vás článek?

S ČÍM MŮŽETE ZAČÍT JIŽ DNES? 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů