VÝVOJ ŘEČI

v souvislostech

Nástup do školy a emoce…

NÁSTUP DO ŠKOLY A EMOCE…

EMOČNÍ A SOCIÁLNÍ NEZRALOST patří mezi časté důvody odkladu školní docházky.

Možná trochu píchnu do vosího hnízda, ale domnívám se, že špatně nejsou děti, ale systém. Ano, rodí se čím dál tím citlivější, vnímavější a laskavější děti. Rodí se děti, které nás učí tomu, co je na světě důležité. Vnímat. Milovat. Být. Užívat si každého okamžiku. 🙂 Systém na to ještě nezareagoval. A tak se nám mnohé děti jaksi nevejdou do tabulek.

Ano, je potřeba změnit systém. Jenže to se nestane dnes ani zítra. Ano, jsou alternativní možnosti, alternativní školy či možnost domácího vzdělávání. To je skvělé! 🙂 Ale z mnoha důvodů to není dostupné pro každého.

Takže co můžeme dělat, aby dítě zvládlo běžnou ZŠ a z čirého štěstí na této fotce

se stal pohodový školák na druhé fotce,

který sice tu a tam řekne, že ho to neba, ale v zásadě pro něj škola není problém? 🙂

Z mých zkušeností a mého úhlu pohledu:

⭐️ Zpracovat si svá vlastní traumátka a bolesti ze školy a nepřenášet je na dítě. Dětská přirozenost je nadšení zvědavost, zkoumání, objevování. Mnohdy jim to svými strachy kazíme už předem.

⭐️ Vybudovat si s dítětem takový vztah a takovou komunikaci, aby mohlo na rovinu říct: “Mami, dneska to ve škole stálo za prd. Stalo se to a to a vůbec se mi to nelíbilo.” Svět není jen růžový. Učit se mluvit o problémech a zvládat je je velmi důležité.

⭐️ Věnovat čas předškolní přípravě.

Vědět, co dítě umí, jaké jsou jeho silné stránky a co mu naopak ještě moc nejde. Naučit dítě si poradit. Nezhroutit se, když se nedaří. Zkoušet, hrát si, hledat cestičky…

Znát sebe, vědět, co mi jde a co mi ještě moc nejde, vědět, co mi pomáhá zvládnout náročnou situaci, vědět, že mámě nebo tátovi můžu cokoli říct a je to ok… To je to, co můžeme našim dětem dát. Budou dělat chyby. Budou zažívat různé emoce. Ale my tu můžeme být pro ně. Nevyřešit to za ně. Ale být jim laskavými průvodci na jejich cestě.

Více o emocích a dalších oblastech, které souvisí s předškolní přípravou, najdete v kurzu Předškolní příprava s logopedkou, která startuje už v pondělí 4.3.2024!

Stále se můžete přidat a využít mé podpory, budu se těšit 🙂

Mgr. Petra Nejedlá

Jsem srdcem logopedka,  průvodkyně vývojem řeči, autorka projektu Vývoj řeči v souvislostech a máma 3 synů. Moje osobní i pracovní cesta mě naučily nikdy neztrácet naději a vidět možnosti i tam, kde se zdálo, že žádné nejsou. Nikdy si nemyslet, že vím, ale vždy v naladění na klienta hledat to nejlepší možné tady a teď.

Inspiroval Vás článek?

S ČÍM MŮŽETE ZAČÍT JIŽ DNES? 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů